Ministarstvo infrastrukture Republike Slovenije izdalo je energetsku dozvolu poduzeću Gen-energija za drugi blok nuklearne elektrane Krško. Prema riječima ministra infrastrukture Jerneja Vrtovca, ovo nije konačna odluka o ovoj investiciji, već prvi korak kako bi postupci mogli započeti, prenio je jučer SIOLNET. “Energetskom dozvolom otvaramo najširu moguću javnu raspravu, ne samo na profesionalnoj razini, već i među građanima“, rekao je Vrtovec danas na konferenciji za novinare u Ljubljani. „Tijekom nje pokazat će se slažemo li se i težimo li istim ciljevima – odnosno čistoj i sigurnoj energetskoj budućnosti Slovenije.“ Dodat ćemo samo da je formulacija malo neprecizna jer je vjerojatno trebalo reći da se radi o novoj elektrani koja se u Sloveniji obično skraćeno zove JEK2, a ne o novom bloku postojeće Nuklearne elektrane Krško.

Tek nakon postizanja socijalnog konsenzusa uslijedit će daljnji postupci, poput smještaja u prostor, ishođenja građevinske dozvole, odabira dobavljača i same gradnje. Točna lokacija nove elektrane pored stare utvrdit će se tek usvajanjem državnog prostornog plana, rekao je Vrtovec, dodajući kako će njezina ukupna instalirana snaga na pragu biti 1100 MWe, godišnja proizvodnja električne energije nešto ispod 9000 GWh i životni vijek 60 godina.