Potres kraj Petrinje 29.12.2020. magnitude 6.3 po Richteru snažno se osjetio i u Republici Sloveniji. Preventivno je zaustavljen rad Nuklearne Elektrane Krško (NEK).

NEK je projektirana za puno veće potresno opterećenje (oko 8 stupnjeva intenziteta po Richteru) od potresa koji su zabilježeni u tom području u prošlosti.

Projektna vrijednost vršnog ubrzanja od 0.3g PGA osigurava da se elektrana sigurno zaustavi i hladi bez otkaza sigurnosnih sustava ili strukturnih oštećenja. To je vršno ubrzanje tla pri kojem bi 90% zgrada u gradu Zagrebu bilo ugroženo.

Izjave iz NE Krško potvrđuju da su svi sustavi i oprema radili normalno. Jučer i danas je elektrana bila u takozvanoj sigurnosnoj obustavi rada.

Obavljene su propisane sigurnosne aktivnosti te, iz predostrožnosti, detaljno provjereno stanje struktura, sustava i komponenti. NEK planira ponovno pokretanje rada tijekom večeri (30.12.2020.) oko 22:00 sata.

Mr. sc. Ivica Bašić

APOSS – Analize pouzdanosti i sigurnosti sustava